Kına Gecesi

Kına Gecesi yüzyıllardır süregelen Türk gelenekleri arasında yer alır. Genellikle düğün öncesi aileler ve yakın akrabaların bir araya gelir. Her yöreye ait geleneksel türküler eşliğinde, gelinin eline kına yakılarak ağlatılmaya çalışılır. Oldukça özel olan ve kültürümüzde çok önem verilen kına geceleri için birbirinden farklı etkinlikler düzenlenmektedir.

Kına Gecesi Nedir?

Sözlük anlamına baktığımızda; gelinin düğün öncesi baba evinden kalacağı en son gecede yapılan törendir. Oldukça duygu yüklü geçen bu gecede, aynı zamanda eğlenceli zamanlar da geçirilir. Günümüzde her ne kadar evde kına gecesini düzenleyenler bulunsa da, modern yaşam tarzının getirisi olarak kına gecesi organizasyonları tercih edilmektedir. 

Değişik Kına Organizasyon Etkinlikleri

Baba evindeki son gecenin farklı ve özel olmasını isteyen gelinler, genellikle değişik kına geceleri fikirleri tercih etmektedirler. Bu nedenle bütçeye uygun olacak şekilde değişik kına organizasyon seçenekleri uygulanmaktadır.

Bu konuda kına organizasyonu hazırlayan firmalar tercih edilerek farklı fikirler elde edilebilir. Farklı konseptler ile akıllarda yer alan en güzel ve eğlenceli kına gecesi organizasyonuna sahip olabilirsiniz.

Bu konuda farklı ve kaliteli hizmet almak , aynı zamanda kına paketlerimizi incelemek için, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

kına gecesi ist
kına gecesi

Evde Kına Gecesi

Evde kına gecesi yapmayı planlayan gelin adayları farklı fikirler ve konseptler konusunda hazırlık yapmayı hedefler. Genellikle sadece kadınlar arasında yapılan bu evde kına organizasyonu ile oldukça samimi ortamlar düzenlenmektedir. Erkek tarafından kadınların da yer aldığı kına gecesinde, damat da genellikle kınaya teşrif eder ve kına yakıldıktan sonra evden çıkar.

Kimi zaman evin bahçesinde , kimi zaman evin salonunda düzenlenen kına gecelerinde tüm hazırlıklar kız evi tarafından yapılır. Erkek tarafı ise çerez getirerek ikramda bulunur.

Evde kına gecesi organizasyonu düzenlenirken komşu dayanışması da büyük önem taşır. Özellikle sandalye temini konusunda yardımlaşma söz konusudur. Ancak şimdilerde kiralık sandalyeler de mevcuttur.

Gelinin kıyafetini giymesi ile birlikte, mumlar ve şarkılar eşliliğinde kına yakılmak üzere sahneye gelir. Acıklı türküler ile gelinin kınası yakılır ve ağlatılır. Ardından damadın kınası da yakılarak eğlenceye geçilir. Ev kınalarında da misafirlere çerez, atıştırmalık ve hatıra hediyelikler ikram edilir.

Bunu Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on pinterest